۴

بررسی بازی The Crew 2 / گیم پلی عالی در مقابل هوش مصنوعی افتضاح!

تکنولوژی | TECHNOLOGY


بازی The Crew 2 بهترین بازی ریسینگ چند سال اخیر نیست، اما به خاطر تنوع زیاد وسایل نقلیه و دنیای وسیع آن به همراه مسابقات و رقابت های بی شمار چالش برانگیز و آیتم های فراوان سرگرم کننده، تجربه آن برای عاشقان و دوست داران سبک ریسینگ ضروری است. در ادامه، با بررسی بازی The Crew 2 همراه رسانه کلیک باشید.

شرکت فرانسوی یوبی سافت در سال میلادی 2013 نشان داد که پتانسیل ساخت و توسعه بازی های ویدیویی گوناگونی دارد و مهارت اعضای این شرکت فقط و فقط به ساخت عناوین شوتر، اکشن و ماجراجویی نظیر مجموعه Splinter Cell و «اساسین کرید» که از محبوبیت بسیار بالایی هم برخوردار هستند، محدود نمی شود. این شرکت ریسک پذیر همواره ایده های تحسین برانگیزی در سر دارد که برای اولین بار در سال میلادی مذکور به عملی کردن آن ها پرداخت. یوبی سافت که شاید قبلا رقیب جدی شرکت هایی همچون راک استار گیمز و الکترونیک آرتز به شمار نمی رفت، حال به قدری پیشرفت کرده که هم اکنون هر نوع بازی ویدیویی ای خلق می کند. این موضوع با ساخت بازی جهان باز Watch Dogs برای رقابت با سری Grand Theft Auto به خوبی آشکار است. نکته مهم و صد البته تحسین برانگیزی که یوبی سافت در صدد تحقق آن بود، ساخت و توسعه بازی های جهان باز است که به راحتی در عناوین ویدیویی جدید این شرکت مشهود است.حال با توجه به اینکه حسابی جای یک اثر ویدیویی ریسینگ در میان سایر بازی های یوبی سافت خالی بود، سازندگان با ایده جهان باز آن هم با وسعت بی نظیر یعنی تمامی شهرها و جاده های ایالات متحده آمریکا به سراغ ساخت و توسعه اولین بازی مسابقه ای خود به نام The Crew رفتند. نسخه اول این سری در زمان معرفی به لطف محیطی باز و وسیع خود به سرعت در دل بازیکنان و عاشقان این سبک جا پیدا کرد. متاسفانه این اثر ریسینگ با وجود چنین ایده خارق العاده، از تمام و کمال پتانسیل خود استفاده نکرد و یوبی سافت آنطور که باید و شاید نتوانست المان ها و مکانیزم ها را به طور یکپارچه با یکدیگر تلفیق کند و یک اثر کامل و بی نقصی را برای بازیکنان به ارمغان بیاورد. هرچند، عدم موفقیت این بازی پرسر و صدا را می توان کم تجربی یوبی سافت در ساخت بازی های مسابقه ای دانست.

با این حال، شرکت یوبی سافت پس از گذشت چهار سال در جریان کنفرانس اختصاصی خود در رویداد E3 از نسخه دوم این مجموعه تحت عنوان The Crew 2 رونمایی کرد. با معرفی بازی The Crew 2، قاعدتا انتظارات بازیکنان و طرفداران از این سری بیشتر شد، چرا که این شرکت به اشتباهات خود در ساخت نسخه اول این سری پی برده و به آن ها آگاه است و از طرفی دیگر، تجربه کافی در ساخت بازی های ریسینگ و مسابقه ای به دست آورده است. در همان وهله اول معرفی این عنوان، سازندگان پیشرفت چشمگیر خود را به رخ کشیدند و نشان دادند که بازی دیگر فقط و تعقیب و غریزهای نفس گیر پلیسی و رقابت های رالی، آفرود و خیابانی خلاصه نمی شود، بلکه فرانچایز The Crew وارد سطح جدیدی از بازی های ریسینگ شده است. تفاوت عمده ای که در میان دو نسخه این سری وجود دارد، امکان پرواز در فراز آسمان آمریکا به کمک هواپیماهای سریع تک سرنشین و امکان قایقرانی در اقیانوس، دریاها و رودخانه های در این کشور با قایق های تندرو است. رقابت هایی که در هیچ یک از عناوین ویدیویی ریسینگ به طور یکجا آن هم به چنین جهان بزرگی دیده نمی شود.

بدین خاطر، در همین ابتدا لازم به ذکر است که ایده بازی The Crew 2 هم برای دوست داران رقابت های ماینی آفرودی و سوپر اسپورت ها، هم برای عاشقان موتور سیکلت ها، هم برای علاقه مندان به حرکات نمایشی و رقابت آکروجت ها و هم برای طرفداران مسابقات قایقرانی مناسب و فوق العاده است و با تمام جرات می توان گفت که بازی باب میل این افراد خواهد بود. با این حال، یک سری مشکلات فنی نظیر طراحی نه چندان خوب شخصیت ها، فیزیک غیرطبیعی برخورد وسایل نقلیه با موانع و هوش مصنوعی ضعیف باعث شده تا The Crew 2 باز هم از ارائه یک بازی ریسینگ کامل و بی نقص ناتوان بماند.

آنجایی که مجموعه The Crew و نسخه دوم آن می درخشد، بخش محیط وسیع در کنار جهان باز بودن آن است که نقد و بررسی بازی را از همینجا شروع می کنیم. این عنوان ویدیویی دقیقا مشابه نسخه اول خود، شما را وارد تمام جاده ها و شهرهای ایالات متحده آمریکا می کند. انتظاری که ما از چنین جهان بزرگی داریم، خیابان های پرسر و صدا و اتوبان ها و آزادراه های شلوغ و همچنین عبور و مرور حجم زیادی از عابرین پیاده در سطح شهرها است که یوبی سافت در همین ابتدای کار باز هم در این بازی تو ذوقمان زد. در یک کلام، محیط و دنیای بازی The Crew 2 همچنان بزرگ، بزرگ و بزرگ و صد البته بی روح و پژمرده است. حداقل نکته مثبت جهان بازی این است که این دنیای خشک و مرده به قدری وسیع است که به راحتی از تکراری شدن بازی جلوگیری می کند.

البته، شاید بتوان از نقص این دنیای پوچ بخاطر وجود سیستم پویای روز و شب و آب و هوا و وسعت عظیم آن چشم پوشی کرد. سازندگان در نسخه دوم بازی The Crew سعی کردند تا اشتباه تغییرات آنی و عجیب و غریب آب و هوایی را مجددا مرتکب نشوند و در حال حاضر این سیستم منطقی تر از گذشته به نظر می رسد و دیگر شاهد تغییرات ناگهانی و بی مورد آب و هوا نیستیم. همه چیز تقریبا آرام و آرام تغییر می کند و جای خود را به صورت طبیعی به آب و هوای دیگر می دهد. با این وجود، یوبی سافت کماکان در توسعه سیستم و چرخه آب و هوایی بازی کم لطفی به خرج داده چرا که در برخی از شهرهای ایالات متحده آمریکا، آب و هوا با شرایط اقلیمی منطقه کاملا مغایرت دارد. آمریکا کشوری نیست که در هر منطقه آن شاهد بارش برف باشیم. موضوعی که در بازی The Crew 2 رعایت نشده و بارش برف می تواند کل این کشور را سفید پوش کند! همین مورد باعث شده تا سیستم پویای آب و هوایی هم به طور کامل و بی نقص عمل نکند و بتوان ایراداتی را به آن وارد کرد.

داستان بازی The Crew 2 از جمله مکانیزم هایی است که یوبی سافت کمتر از همیشه به آن توجه کرده است. هرچند در بازی های ویدیویی ریسینگ و مسابقه ای داستان حرف اول را نمی زد، اما حتی سازندگان از روایت داستان ساده که صرفا برای تغییر حس و حال بازی و ایجاد هیجان در آن صورت می گیرد نیز امتناع کردند. داستان بازی فقط و فقط به چند دیالوگ ساده میان شخصیت های بی روح، غیر واقع گرایانه و غیرطبیعی خلاصه شده که تنها رقابت ها و مسابقات بازی را پیش می برند.

شکی نیست که مهمترین نکته یک بازی ریسینگ، گیم پلی آن است که یوبی سافت به خوبی به این موضوع آگاه است. عمده ترین تغییر ایجاد شده در بازی The Crew 2 نسبت به نسخه قبلی به همان گیم پلی بازمی گردد. شاید بتوان برگ برنده بازی را تنوع بی نظیر وسایل نقلیه دانست. همانطور که این شرکت فرانسوی ادعا می کرد، این عنوان ویدیویی مسابقات و رقابت های هر نوع وسلیه نقلیه ای را پوشش می دهد. از حرکات نمایشی و رقابت های هواپیماها گرفته تا مسابقات خیابانی و آفرودی خودروها و موتور سیکلت ها و حس و حال رقابت مهیج قایق ها در اقیانوس و دریاها و رودخانه های این کشور بزرگ و ممتد!

قابلیت سوییچ سریع میان وسایل نقلیه که در نگاه اول نگران کننده به نظر می رسید، کاملا لذت بخش است و مکانیک خود را به خوبی و بدون هیچ ایرادی انجام می دهد. به بیان بهتر، در جریان بازی به کمک این قابلیت می توانید به راحتی وسیله نقلیه خود را از یک ماشین سوپراسپرت و یا کلاسیک به یک هواپیما و یا قایق تبدیل کنید و ادامه مسیر را در آسمان و یا رودخانه ها و دریاها طی کنید. با وجود تنوع بالای وسایل نقلیه، هندلینگ و کنترل قایق ها و هواپیماها راضی کننده نیست. البته، هندلینگ ماشین ها از این قاعده مستثنی است و پیشرفت های صورت گرفته در این بخش کاملا ملموس است؛ به طوری که کنترل ماشین ها در هر شرایط آب و هوایی متغیر بوده و از حیث هندلینگ، تفاوت فاحشی میان خودروهای سنگین آفرودی و سوپراسپورت دیده می شود. همین موضوع سبب شده تا با پیشروی در بازی، به مرور زمان نقش و انجام مسابقات قایقرانی و رقابت آکروجت ها کم رنگ تر شوند و بیشتر توجه بازیکنان به رقابت های ماشینی داخل و خارج پیست جلب شود. از حیث تعداد خودروها و وسایل نقلیه، با اینکه عنوان The Crew 2 به پای سری پرطرفدار و نامدار Forza نمی رسد، اما هیچ کمبودی از این نظر در بازی احساس نمی شود. خودروهای لایسنس شده زیادی نظیر خودروهای شرکت های بنز، بی ام و، پورشه و آستون مارتین در این عنوان یافت می شود که نتیجه این موضوع باعث شده تا سازندگان در طراحی ظاهر و جزئیات داخل و بیرون ماشین ها دقت بیشتری به خرج دهند و طراحی آن ها واقعی تر و طبیعی تر جلوه دهد.

جدا از تنوع خیره کننده و تعداد فوق العاده وسایل نقلیه، تنوع و تعداد رقابت ها، مسابقات و رویدادها بازی نیز حرفی برای گفتن ندارد. در مجموع، بازی دارای چهار کلاس مختلف برای رقابت است که هر کدام از آن ها چالش های خاص خود را دارند و شامل حالت های مسابقه گوناگونی می شود. بنابراین، بازی The Crew 2 از حیث محتویات غنی و پربار است و برای مدت طولانی بازیکنان و گیمرها را به خود سرگرم می کند و به لطف همین محتویات ارزشمند رقابتی، حالت خسته کننده نسخه پیشین را از بین برده است. برای شرکت در مسابقات و رقابت ها، همان شرایط همیشگی بازی های ریسینگ یعنی حداقل خودرو و وسلیه نقلیه مورد نیاز در این عنوان نیز وجود دارد. البته، سازندگان برای ورود به برخی رقابت ها، شرط دیگری هم در کنار حداقل وسلیه نقلیه مورد نیاز اضافه کردند و این شرط همان تعداد دنبال کنندگان (Follower) شما است که با انجام چالش ها و پیروزی در مسابقات و رکوردشکنی ها به تعداد آن اضافه شده و باید به حد مشخصی برسد. در کنار کلاس های مختلف و زیرمجموع های متنوع آن، چالش هایی هم در گوشه کنار هر شهری دیده می شود که با ثبت رکورد جدید می توانید سایر بازیکنان و دوستانتان را به چالش سخت تری دعوت کنید و از این نوع حالت رقابتی هم لذت ببرید.

دقیقا مشابه نسخه اول مجموعه The Crew، از همان ابتدا شما به کل جهان بازی دسترسی دارید. نکته مثبت دیگر این است که شما می توانید پیش از خرید یک خودرو و یا وسلیه نقلیه، آن را به مدت چند دقیقه به صورت آزمایشی برانید و گشت چند دقیقه ای در شهر، آسمان و رودخانه بزنید و با هندلینگ، قدرت و شتاب وسلیه نقلیه مورد نظر ببیشتر آشنا شوید و در نهایت، خرید موفقی و سودمندی را تجربه کنید.

سیستم لوت باکس ها که همواره در عناوین ویدیویی جدید حاشیه ساز هستند، به بازی The Crew 2 بازگشته اند. فارغ از جذابیت هایی که گیم پلی و جهان بازی دارد، لوت باکس ها جز نکات منفی این عنوان ویدیویی به شمار می رود. این سیستم پس از پیروزی در هر مسابقه، جوایزی را به شما اعطا می کند. جوایزی که در دسته معمول، نادر و حماسی به صورت خودکار و تصادفی به شما تعلق می گیرد که شامل آیتم های شخصی سازی وسایل نقلیه است. به عبارت دیگر، به کمک این لوت باکس ها می توانید هم به میزان هندلیگ، قدرت و شتاب خودرو خود بیافزایید و هم از لحاظ ظاهری آن را متناسب با سلیقه خود تغییر دهید و نتیجه کار را با دوستان و سایر بازیکنان نیز به اشتراک بگذارید. خوشبتانه آزادی عمل بازیکنان در بخش شخصی سازی وسایل نقلیه رضایت بخش است و باید به سازندگان آفرین گفت.

با وجود تنوع خارق العاده وسایل نقلیه، محیط عظیم و جهان باز و گیم پلی غنی و درگیرکننده بازی، لودینگ های کوتاه نشان از این دارد که شرکت یوبی سافت به بهینه سازی بازی The Crew 2 توجه ویژه ای کرده است و این موضوع را باید یکی از نکات مثبت و قوت بازی بدانیم.

از تمجید و تشویق بازی The Crew 2 که بگذریم، جای خالی حالت چند نفره آنلاین PvP به شدت احساس می شود. هرچند، خبر خوب این است که یوبی سافت در آینده نزدیک این حالت را در قالب یک به‌روزرسان بزرگ به بازی اضافه می کند، اما عدم وجود این حالت در زمان انتشار، لطمه بزرگی به بازی وارد کرد و بهانه بسیار مهمی را برای انتقاد از این عنوان به دست منتقدان و بازیکنان داد. بنابراین، با توجه به اینکه در حال حاضر حالت آنلاین PvP در دسترس نیست، باید خود را با حالت Co-op و انجام رقابت ها با هوش های مصنوعی افتضاح سرگرم کنیم. بله، افتضاح! بدون هیچ شک و تردیدی، هوش مصنوعی بازی The Crew 2 را می توان یکی از بدترین هوش مصنوعی بازی های ریسینگ در نسل هشتم خطاب کرد. هوش مصنوعی ای که گیم پلی هیجان انگیز بازی را به بیراهه می کشاند و پس از تجربه چند مسابقه، شما را به خروج از این نوع رقابت ها و رانندگی آزاد در ایالات متحده آمریکا وا می دارد. با این حال، امیدواریم که سازندگان هر چه سریع تر حالت آنلاین PvP را به این عنوان ویدیویی ریسینگ اضافه کنند و لحظات جذاب و لذت بخشی را برای بازیکنان به رقم بزنند.

گرافیک فنی و هنری از دیگر مواردی است که یوبی سافت در نسخه دوم این مجموعه سعی در بهبود آن داشته است. با اینکه این شرکت فرانسوی تا حدودی در این عمل موفق ظاهر شده و شاهد پیشرفت هایی در زمینه گرافیک بصری بازی هستیم، ولی این بدان معنا نیست که The Crew 2 در زمینه گرافیک فنی و بصری ایده آل است و در این مورد انتظار بیشتری از یک بازی ویدیویی نسل هشتم می رود. البته، دور از انصاف است که از نورپردازی چشم نواز بازی تعریف و تمجدید نکنیم! سازندگان در طراحی نورپردازی بازی مانند سایر عناوین شرکت یوبی سافت سنگ تمام گذاشته و بار دیگر مهارت ستودنی خود در این زمینه را به نمایش گذاشتند. اما این نورپردازی عالی نمی تواند جای خالی گرافیک بصری ضعیف و فیزیک حرکات غیرطبیعی و بی روح شخصیت های بازی را پر کند و این موضوع یک ضد حال بدی برای بازیکنان محسوب می شود. به بیان ساده تر، گرافیک و کیفیت شخصیت ها و نحوه حرکات آن ها ضعیف، ساده و تکراری است. این مورد تنها نکته منفی گرافیک بازی تلقی نمی شود، بلکه افکت آب و هوای برفی هم آنطور که باید طراحی نشده و به صورت یک لایه سفید رنگ روی تمامی سطوح را پوشاده که این موضوع برای یک اثر ویدیویی آن هم با این همه سر و صدا، کمی عجیب به نظر می رسد.

در کنار این موارد، مکانیزم آسیب پذیری بدنه خودرو و وسایل نقلیه در هنگام برخورد با موانع به هیچ عنوان طبیعی نیست و هنوز هم جای کار دارد. اینکه شما با چه سرعتی به مانع برخورد می کنید، چندان تاثیری در آسیب پذیری وسیله نقلیه شما ندارد. که مورد سبب شده تا بازی یک گام از دنیای واقعی فاصله بگیرد. البته، نباید از طراحی خوب و با جزئیات بالا داخل وسایل نقلیه غافل ماند، چرا که داخل خودروها با جزئیات بیشتری نسبت به نسخه قبلی طراحی شده است و رانندگی از این زاویه دید، قطعا لذت بخش خواهد بود و به خوبی حس هیجان یک رقابت رانندگی را به شما القا می کند.

یوبی سافت با طراحی کدر آینه های بغل ماشین ها باز هم سطح گرافیک فنی بازی را کاهش داد. ایرادی که شاید در نسل هفتم به دلیل محدودیت های سخت افزاری مورد انتقاد منتقدان و بازیکنان واقع نمی شد، اما در حال حاضر هیچ دلیل و توجیهی برای این اقدام عجیب سازندگان پذیرا نیست. این آینه های کدر به همراه نکات منفی گفته در زمینه گرافیک فنی و بصری حسابی طرفداران و هواداران را ناامید کرده و باعث شده تا عنوان ویدیویی The Crew 2 درخششی در این مکانیزم نداشته باشد.

دیگر ویژگی بازی The Crew 2، قابلیت Photo Mode یا همان تصویر برداری است که این روزها در غالب بازی های ویدیویی ریسینگ شاهد آن هستیم و مورد استقبال بخش عظیمی از بازیکنان نیز قرار می گیرد. یوبی سافت با طراحی محیط چشم نواز و نورپردازی تمام عیار و همچنین خلق حیات وحش آن هم متناسب با منطقه جغرافیایی، استفاده از این قابلیت را جذاب تر کرده است. از این رو، پس از پایان یک رقابت سخت و نفس گیر، به مناطق مختلف ایالات متحده آمریکا سفر کنید و در کنار خودرو مورد علاقه خود با حیواناتی نظیر تمساح و خرس عکس بگیرید و این تصاویر را در شبکه های اجتماعی با دوستان و سایر بازیکنان به اشتراک بگذارید. حتی به کمک این قابلیت می توانید پوستر تبلیغاتی خودرو خود را با پس زمینه یک منظره عالی و تماشایی طراحی کنید!

اما در بخش صداگذاری، The Crew 2 بی نقص و فوق العاده کار خود را انجام داده است. موسیقی های پاپ و کلاسیک که از طریق رادیو وسلیه نقلیه پخش می شوند، بی اقرار دلنشین و لذت بخش هستند که شما را به انجام یک مسابقه هیجان انگیز، طوفانی و نفس گیر ترغیب می کند. صدای موتور خودروها که یکی از اصلی ترین ارکان بخش صداگذاری در بازی های ریسینگ است و این موضوع را عاشقان ماشین های سوپراسپرت بهتر درک می کنند، در این عنوان به لطف خودروهای لایسنس شده قابل قبول است. همچنین، هنگامی که از جنبه صداگذاری چرخ ها به بازی نگاه می کنیم، متوجه می شویم که صدای چرخ ها متناسب با شرایط محیطی و جوی تغییر می کند و این مورد واقع گرایانه بودن بازی تنها در این زمینه (صداگذاری) و توجه سازندگان به این موضوع را نشان می دهد.

در آخر، بازی The Crew 2 با اینکه در یک سری بخش ها از جمله هوش مصنوعی و گرافیک بصری شخصیت ها و نبود حالت چند نفره آنلاین PvP با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند، اما همچنان یک عنوان ویدیویی ریسینگ آرکید جذاب و سرگرم کننده ایست که بخاطر محتویات غنی گیم پلی و تنوع وسایل نقلیه و جهان عظیم آن، نباید تجربه آن را از دست بدهید. ایده و پتانسیل بازی واقعا تحسین برانگیز است و فراهم سازی امکان موتور سواری، قایقرانی، پرواز، رانندگی در داخل و خارج پیست از نوع F1، آفرود و خیابانی به صورت یکپارچه در یک عنوان ویدیویی نشان از تلاش این مجموعه برای ارائه یک بازی ناب مسابقه ای آرکید دارد که متاسفانه وجود برخی مشکلات ریز و درشت، مانع تحقق اهداف و رویای سازندگان و این سری شده است.

نقاط قوت و مثبت:

 • جهان عظیم و وسیع
 • تنوع بی نظیر وسایل نقلیه
 • سیستم پویای روز و شب و آب و هوا
 • وجود چهار کلاس رقابتی و تنوع و تعداد بالای مسابقات
 • لودینگ های بسیار کوتاه
 • هندلینگ و کنترل خوب خودروها
 • سیستم شخصی سازی فوق العاده برای تمام وسایل نقلیه
 • صداگذاری بی نقص و عالی
 • نورپردازی چشم نواز

نقاط ضعف و منفی:

 • هوش مصنوعی به شدت ضعیف و افتضاح
 • نبود حالت چند نفره آنلاین PvP در زمان انتشار
 • فیزیک نامناسب آسیب پذیری وسایل نقلیه در هنگام برخورد با موانع
 • گرافیک پایین شخصیت ها و کدر بودن آینه های بغل
 • کیفیت بسیار پایین افکت آب و هوای برفی
 • سیستم لوت باکس ها
 • جهان بی روح و مرده

گفتنی است؛ در ابتدا قرار بر این بود که بازی ویدیویی The Crew 2 در ماه مارس سال جاری میلادی به دست طرفداران و بازیکنان برسد. متاسفانه بنا به دلایل نامشخص، شرکت یوبی سافت به ناچار عرضه بازی را به تیر ماه امسال موکول کرد. از این رو، این عنوان ریسینگ در روز 8 تیر ماه سال 97 (29 ژوئن سال میلادی 2018) توسط شرکت فرانسوی یوبی سافت بر روی پلتفرم های ایکس باکس وان، پلی استیشن 4 و رایانه شخصی مبتنی بر سیستم عامل ویندوز منتشر شد. هم اکنون نسخه استاندارد، دیلاکس و گلد (Gold) بازی به ترتیب با قیمت های 59.99، 69.99 و 99.99 دلار به صورت دیجیتالی در فروشگاه پلی استیشن استور، ایکس باکس لایو، یوپلی و استیم به فروش می رسد.


نظرات (۴)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">